kiwa inspecta
Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä käyttökokemuksen parantamiseen, analytiikkaan ja personoidun sisällön tuottamiseen. Suostumuksellasi käytämme evästeitä myös markkinoinnin kohdentamiseen.

Hyväksyn
Lisätietoa evästeistä

Verkkokoulutukset tuovat EHS-perehdytyksiin säästöjä

11. joulukuuta 2018

  Verkkokoulutukset tuovat EHS-perehdytyksiin säästöjä

Uudistimme Koulutusmaailma-palvelun vastaamaan yritysten työturvallisuus-, työhyvinvointi- ja ympäristöturvallisuuden koulutustarpeisiin entistäkin paremmin. Suosittujen EHS-koulutustemme rinnalta löytyy nyt kattava valikoima kustannustehokkaita verkkokoulutuksia. Hyvin toteutettu verkkokoulutus tuo yritykselle joustavuutta, kustannussäästöjä sekä varmuuden siitä, että henkilöstön osaaminen on ajan tasalla. Mikä parasta; verkkokoulutusmateriaalien asiantuntevan lähestymistavan, selkeän rakenteen ja osuvien välitehtävien ansiosta oppiminen on paitsi tehokasta, myös hauskaa. TARVE AJASTA JA PAIKASTA RIIPPUMATTOMILLE EHS-KOULUTUKSILLE Henkilöstön kokoaminen yhteen koulutustarkoituksessa vaatii yritykseltä aikaa ja resursseja. Esimerkiksi tuotannosta voi olla vaikeaa irrottaa suurta työntekijäryhmää koulutukseen samanaikaisesti. Lainsäädäntö kuitenkin vaatii pitämään perehdytykset ajan tasalla. Ajatus verkkokoulutuksista syntyi suoraan asiakkaidemme tarpeesta saada henkilöstön työturvallisuuteen liittyviin perehdytyksiin kustannussäästöjä ja joustavuutta. Säästöt ajankäytössä, matkakuluissa ja järjestelyissä ovat merkittäviä, kun perehdytyksen voikin hoitaa netissä ajasta ja paikasta riippumatta. Lisäksi verkkokoulutuksilla varmistetaan, että tieto saavuttaa sataprosenttisesti jokaisen työntekijän, eikä koulutuksen laatutaso vaihtele. Verkkokoulutuksiemme joukosta löytyy esimerkiksi trukki-, nosturi-, sähkötyöturvallisuus- ja energiatehokkuuskoulutus sekä tietoturvallisuuskoulutus. Tiedät täsmälleen, mitkä asiat henkilöstösi on opiskellut, sillä alustamme kokoaa kaikki henkilöstöäsi koskevat koulutustiedot kätevästi yhteen paikkaan. VÄLITEHTÄVÄT JA LOPPUKOKEET VARMISTAVAT TEHOKKAAN OPPIMISEN Verkkokurssimme on toteutettu yhteistyössä eri alojen asiantuntijoiden kanssa, ja olemme panostaneet kurssien selkeyteen ja visuaalisuuteen oppimista tukevilla kuvilla, animaatioilla ja spiikkauksilla. Välitehtävillä ja loppukokeilla varmistetaan, että opiskeltavat asiat on sisäistetty kunnolla. Kurssien sisältö on yhdistelmä teoriaa, tosielämän tapahtumia ja asenneopetusta. Havainnollistamme parhaita toimintatapoja ja käytämme esimerkkeinä tosielämän vahinkotapauksia. Koulutuksesta riippuen niiden kesto vaihtelee kymmenistä minuuteista koko päivän kestäviin verkkokoulutuksiin; yleisperehdytykset ovat luonnollisesti lyhyempiä pätevyyskoulutuksiin verrattuna. Kurssin suorittaneille joko toimitetaan todistus tai kortti postitse. Helppouden, kustannussäästöjen ja joustavuuden lisäksi verkkokoulutukset tuovat perehdytyksiin nopeutta, seurattavuutta, tasaista laatua sekä saavutettavuutta – yksikään työntekijä ei jää enää ilman tarvittavaa perehdytystä. Voit ottaa meihin yhteyttä sähköpostitse, puhelimitse tai yhteydenottolomakkeemme kautta. Kehitämme palveluamme jatkuvasti, joten verkkokurssitarjontamme tulee laajenemaan entisestään – pysythän siis kuulolla! Jukka Kervinen Kehitysjohtaja LIS Group Oy