kiwa inspecta
Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä käyttökokemuksen parantamiseen, analytiikkaan ja personoidun sisällön tuottamiseen. Suostumuksellasi käytämme evästeitä myös markkinoinnin kohdentamiseen.

Hyväksyn
Lisätietoa evästeistä

Työturvallisuuskortti voimassaolo ja kortin uusiminen

10. kesäkuuta 2021

Työturvallisuuskortti voimassaolo ja kortin uusiminen

Oletko suorittamassa työturvallisuuskorttia vai onko voimassa oleva korttisi menossa vanhaksi ja koulutuksen uusiminen mietityttää?

Me Kiwa Inspectalla olemme koonneet tähän artikkeliin keskeiset asiat Työturvallisuuskortin voimassaoloon ja kortin uusimiseen liittyen.

Voit uudistaa pätevyytesi ja ilmoittautua mukaan Työturvallisuuskorttikurssille - helposti verkossa!

Kortin voimassaolo

Työturvallisuuskortti on voimassa viisi (5) vuotta suorituspäivämäärästä. Voimassaolo määräytyy suorituskuukauden perusteella, ei päivämäärän tarkkuudella. Pätevyyden saaminen edellyttää työturvallisuuskorttikurssin hyväksyttyä suorittamista.

Kortti on voimassa heti hyväksytysti suoritetun koulutuksen jälkeen. Hyväksytty suoritus koostuu koko päivän kestävästä opiskelusta, jonka lopuksi tehdään työturvallisuuskortti koe.

Koe on läpäistävä hyväksytysti ja sen saa uusia yhteensä 2 kertaa.

Varsinaisen kortin painamisessa menee tietysti vähän aikaa, mutta heti työturvakoulutuksen jälkeen on mahdollista saada väliaikainen todistus. Tämän todistuksen kirjoittaa kurssinjohtaja ja se on voimassa enintään yhden kuukauden.

Jos sinulla on siis kiire saada pätevyys voimaan, niin väliaikaisen todistuksen kautta se onnistuu jo koulutusta seuraavaksi päiväksi. Muista pyytää väliaikaista todistusta kurssinjohtajalta.

Työturvallisuus­korttikoulutuksen uusiminen

Työturvallisuuskorttikurssi kestää aina 8 oppituntia riippumatta siitä, onko sinulla pätevyys voimassa, mennyt jo vanhaksi tai oletko ensimmäistä kertaa suorittamassa.

Vielä joitain vuosia sitten oli olemassa erillinen uusintakoulutus, jonka kesto oli 4 tuntia. Uusintakoulutuksen edellytyksenä oli, että se piti suorittaa pätevyyden voimassaoloaikana. Tämä uusintakoulutus on kuitenkin jo useita vuosia sitten lakkautettu joten koulutus on kestoltaan aina kaikille sama.

Koulutus on myös aina kurssinjohtajan pitämä koulutus. Toisin sanoen, täysin itseopiskeluna tehtävää Työturvallisuuskortti -verkkokoulutusta ei ole olemassa.

Verkossa tapahtuva kouluttajavetoinen koulutus sen sijaan on sallittu. Tämä onkin nykypäivänä ehkä se helpoin ja nopein tapa hankkia pätevyys. Kiwa Inspectalla on työturvallisuuskorttikoulutuksia joka arkipäivä. Valitse sinulle sopivaa koulutusajankohtaa tästä.

Onko olemassa muita todistuksia?

Työturvallisuuskorttikoulutuksen ainoana virallisena todistuksena toimii Työturvallisuuskortti. Virallinen kortti on joko muovinen tai sähköinen. Työturvallisuuskortin myöntää Työturvallisuuskeskus.

Tältä näyttää Työturvallisuuskeskuksen myöntämä "vihreä kortti". Korttia näyttämällä voit todentaa, että sinulle on perehdytetty yhteisten työpaikkojen keskeisimmät asiat, tunnet keskeiset työsuojeluvastuut ja osaat tunnistaa yhteisen työpaikan vaara- ja kuormitustekijöitä.

Markkinoilla on olemassa myös vastaavanlaisia pätevyyksiä, mutta monella yhteisellä työpaikalla vain Työturvallisuuskeskuksen myöntämä pätevyys on hyväksytty. Kannattaa siis aina tarkistaa joko tilaajayritykseltä tai työnantajaltasi, minkälainen pätevyys on hyväksytty. Lue myös lisää työturvallisuuskortin pakollisuuteen liittyvästä artikkelistamme.

Suorita virallinen pätevyys Kiwa Inspecta Koulutusmaailmasta - helposti ja nopeasti netissä