kiwa inspecta
Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä käyttökokemuksen parantamiseen, analytiikkaan ja personoidun sisällön tuottamiseen. Suostumuksellasi käytämme evästeitä myös markkinoinnin kohdentamiseen.

Hyväksyn
Lisätietoa evästeistä

Työturvallisuuskortti etänä verkossa - miten se onnistuu?

10. kesäkuuta 2021

Työturvallisuuskortti etänä verkossa - miten se onnistuu?

Miten Työturvallisuuskorttikoulutus onnistuu etänä? Mitä vaatimuksia verkossa tapahtuvaan koulutukseen on? Miten koulutuspäivä käytännössä toteutetaan? Mitä teknisiä vaatimuksia on?

Kasasimme tähän artikkeliin sinua varten kattavat ohjeet etäkoulutuksen vaatimuksista ja miten etänä toteutettavaan koulutukseen voit liittyä. Jos jokin jäi askarruttamaan, ota meihin rohkeasti yhteyttä!

Koulutamme jokainen arkipäivä! Tutustu ja ilmoittaudu Työturvallisuuskorttikoulutukseen

Kiwa Inspecta on Suomen johtavia turvallisuusalan asiantuntijoita ja kouluttajia. Meiltä saat kaikki tarvitsemasi pätevyyskoulutukset. Helposti, nopeasti ja vaivattomasti.

Onko virallinen Työturvallisuuskortti ylipäätään mahdollista suorittaa netissä?

Työturvallisuuskorttikoulutus on mahdollista suorittaa verkossa. Virallista TTK:n myöntämää Työturvallisuuskorttia ei kuitenkaan ole mahdollista saada itseopiskeluna, vaan koulutus on aina joko luokkahuoneessa tai verkon yli tapahtuvana etäkoulutuksena.

Muita käytettyjä termejä tällaiselle koulutusmuodolle ovat esimerkiksi webinaari tai virtuaalinen luokkahuone. Kyseessä on siis aina kouluttajan pitämä koulutustilaisuus, jonka kesto on 8 tuntia.

Verkkokoulutusvaihtoehto ei ole aina ollut mahdollista, vaan tämä on ollut saatavilla vasta maaliskuusta 2020 alkaen.

Kiwa Inspectan työturvakortin etänä

Työturvallisuuskortti verkossa - miten se käytännössä onnistuu?

Tässä osuudessa käydään lävitse minkälaisia vaatimuksia Työturvallisuuskortti -etäkoulutukselle on asetettu.

Koulutukseen liittyvät perussäännöt ovat voimassa verkossa aivan samoin kuin luokkahuonemuotoisessakin koulutuksessa.

Koulutus alkaa ja päättyy ilmoitettuna ajankohtana. Koulutuksen kesto on 8 tuntia sisältäen normaalit tauot. Koulutuksen aikana ei saa tehdä muuta ja koulutukseen on osallistuttava koko koulutuspäivän ajan. Kortin saaminen edellyttää hyväksytysti suoritettua koetta, joka tehdään päivän päätteeksi.

Jos aiot suorittaa työturvallisuuskortin netissä, tulee sinulla lisäksi huomata seuraavat vaatimukset.

 • Toimiva kamera
 • Toimiva mikrofoni
 • Vain yksi osallistuja per laite
 • Tulkin käyttö ei ole mahdollista.
 • Ymmärrät koulutuksen ilmoitettua kieltä (tällä hetkellä saatavilla Suomi)
 • Riittävän rauhaisa tila, jotta voit keskittyä koulutukseen ja taustaltasi mahdollisesti kuuluvat äänet eivät kuulu läpi.
 • Sinulle jaettava linkki, jolla liityt koulutukseen on henkilökohtainen ja sitä ei saa jakaa edelleen.

Toimiva kamera ja mikrofoni

Etäkoulutukseen voit osallistua miltä tahansa soveltuvalta päätelaitteelta eli tietokoneelta, tablet-laitteelta tai jopa älypuhelimella. Laitteesta riippumatta sinulla on oltava toimiva kamera sekä mikrofoni. Huomioithan, että tämä on pakollinen vaatimus Työturvallisuuskortti -koulutukseen osallistumiseksi.

Koulutus on vuorovaikutteinen joten kaksisuuntaista ääni- ja kuvayhteyttä vaaditaan kouluttajan ja osallistujan välillä. Lisäksi kouluttajan pitää pystyä varmistamaan jokaisen osallistujan läsnäolo koko koulutuspäivän ajan, tätä varten kamerayhteys on vaadittu.

Työturvallisuuskorttikurssi koostuu kouluttajan pitämän teoriakoulutuksen lisäksi tehtävistä ja keskusteluista. Näihin osallistumiseksi tarvitset toimivan mikrofonin.

Kameraa ei kuitenkaan tarvitse pitää koko ajan päällä, vaan ainoastaan kouluttajan pyytäessä tai jos itse kommentoit tai haluat kysyä jotain, kamera tulee laittaa päälle.

Koulutuksen lopussa tehtävä koe edellyttää myös kameran päälle laittamista, sillä kouluttaja valvoo tentin suorittamista.

Jos sinulla ei ole esimerkiksi läppärissä toimivaa kameraa, niin on myös mahdollista että liityt koulutukseen sekä tietokoneella että älypuhelimella samanaikaisesti. Näin pystyt seuraamaan koulutusta isolta näytöltä ja tentin tekeminen on helpompaa, ja kamerayhteys hoituu kätevästi älypuhelimesi kautta.

Vain yksi osallistuja per laite

Meille tulee paljon kysymyksiä tähän liittyen, eli esimerkiksi voiko pieni ryhmä olla samassa neuvotteluhuoneessa ja osallistua koulutukseen yhteistä etäneuvottelulaitteistoa käyttäen tai voiko ihan kotiolosuhteissa olla kaksi henkilöä vierekkäin samalla tietokoneella.

Työturvallisuuskortin saaminen on henkilökohtainen suoritus ja ylläolevat vaatimukset asettavat rajoituksen siihen, että jokaisen henkilön on osallistuttava koulutukseen omalla päätelaitteellaan.

Koska koulutus on vuorovaikutteinen ja kouluttajan tulee pystyä jokaisen osallistujan osallistuminen ja myös henkilöllisyys varmistamaan, ei samalla laitteella siten voi olla useampaa osallistujaa.

Myös koska kokeen tekeminen tapahtuu sähköisesti, on jokaisella osallistujalla oltava oma laite.

Tämä ei tietenkään estä sitä, etteikö samassa tilassa tai samasta kotitaloudesta voisi useampi osallistuja osallistua samaan koulutuspäivään, kunhan kaikilla on edellä mainittu oma päätelaite.

Tällaisessa tilanteessa on kuitenkin hyvä huomioida äänen kiertäminen eli jos osallistujat ovat hyvinkin lähekkäin ja molemmilla on mikrofoni auki samaan aikaan, alkaa ääni kiertämään ja se kuuluu kaikille osallistujille. 

Mitä rajoituksia etäkoulutuksessa on verrattuna luokkahuonemuotoiseen?

Jos ajattelit suorittaa Työturvallisuuskortin netissä, on siinä muutama rajoitus verrattuna perinteiseen luokkahuonekoulutukseen. Nämä rajoitukset perustuvat edellä kuvattuihin vaatimuksiin.

Tulkin käyttö etäkoulutuksissa ei ole mahdollista. Myös sellaisessa tapauksessa, että tulkki olisi samassa tilassa osallistujan kanssa. Tulkkaus on mahdollista luokkahuoneessa pidettävässä koulutuksessa, mutta ei etänä pidettävässä.

Rajoitus perustuu siihen, että kouluttajan tulee pystyä valvomaan myös tulkkausta ja että tulkki ei esimerkiksi tee koetta osallistujan puolesta tai muuten avusta kuin vain kielen kääntämisen osalta. Jos tarvitset muun kuin suomenkielen koulutusta, ota meihin suoraan yhteyttä ja kysy lisää.

Ainoan poikkeuksen tulkin käyttöön tekee viittomakielen tulkkaus. Tämän toteuttaminen edellyttää kuitenkin erikseen haettua poikkeuslupaa Työturvallisuuskeskukselta. Jos tarvitset viittomakielen tulkkausta, ota meihin ensin yhteyttä jotta voimme antaa sinulle tarkempia ohjeita ja lähteä asiaa järjestelemään.

Työturvallisuuskorttikoulutus toteutetaan joko etänä tai luokassa paikan päällä, mutta näiden yhdistelmä ei ole mahdollista. Eli osa osallistujista ei voi olla luokassa ja osa osallistua etäyhteydellä.

Voinko osallistua työturvan etäkoulutukseen osissa eri päivinä?

Vaikka käytännössä tämä kuulostaisi helpolta mahdollisuudelta etäkoulutuksessa, ei tämä kuitenkaan ole mahdollista kaikille avoimissa koulutuspäivissämme.

Käytännön syistä emme pysty seuraamaan osasuorituksia eri koulutuspäiven osalta ja myös osasuorittajat veisivät yhden koko koulutuksen suorittavan "paikan".

Erikseen toteutettava yrityskohtainen työturvakoulutus sen sijaan mahdollistaa myös esim. kahdessa neljän tunnin osassa tehtävän kokonaisuuden. Jos teillä on tarvetta tällaiseen koulutukseen, järjestelemme mielellämme tällaista toteutusta. Ota yhteyttä asiakaspalveluumme.

Kiwa Inspectalla on Työturvallisuuskortti -koulutuksia tarjonnassa jokainen arkipäivä, joten löydät varmasti sinulle sopivan ajankohdan. Valitse sinulle sopiva koulutuspäivä helposti tuotesivultamme. 

Onko etänä toteutettavaan koulutukseen ilmoittauduttava etukäteen?

Työturvallisuuskorttikoulutuksessa on Työturvallisuuskeskuksen asettama maksimiosallistujamäärä 30 henkilöä ja avoimet koulutuspäivämme ovat lähtökohtaisesti täynnä. Osallistujamäärärajoitus koskettaa myös etänä toteutettavaa koulutusta.

Siten on sinun varattava paikkasi etukäteen ja ilmoittauduttava sellaiseen koulutuspäivään, jossa on vielä tilaa.

Tämän takia ei myöskään sinulle erikseen toimitettavaa liittymislinkkiä saa jakaa edelleen muille henkilöille.

Miten ilmoittaudun Työturvallisuuskortti etäkoulutukseen?

Ilmoittautuminen etäkoulutukseen tapahtuu ensisijaisesti tuotesivujemme kautta. Vaihtoehtoisesti voit ottaa meihin myös suoraan yhteyttä sähköpostilla fi.koulutus@kiwa.com tai puhelimella 010 2399 060 tai oikeassa alakulmassa olevan chat-toiminnon kautta. Asiakaspalvelumme auttaa sinua mielellään ilmoittautumisessa.

Käsittelemme kaikki ilmoittautumiset manuaalisesti ja saat koulutukseen liittymistä varten tarvittavat tiedot ja ohjeet erikseen sähköpostilla koulutusta edeltävänä päivänä.

Jos ilmoittaudut seuraavalle päivälle kello 16:00 jälkeen tai jos ilmoittaudut maanantain koulutukseen viikonlopun aikana, on asiakaspalvelumme kiinni. Ei kuitenkaan mitään hätää, sillä käsittelemme saapuneet ilmoittautumiset ja laitamme sinulle sähköpostitse tiedot ennen koulutuksen merkittyä alkamisaikaa klo 8:00. Ehdit siis hyvin mukaan koulutukseen.

Mitä webinaarisovellusta Kiwa Inspecta Koulutusmaailma käyttää etäkoulutuksissa?

Käytämme Microsoft Teams -sovellusta itse koulutuspäivän toteuttamiseen ja Microsoft Forms -lomaketta tentin tekemiseen.

Sinulla ei tarvitse olla Teamsista maksullista lisenssiä sillä koulutukseen voit liittyä myös täysin ilmaiseksi käyttäen selainta. Teams toimii Google Chrome ja Microsoft Edge -selaimilla, Mozilla Firefox ei valitettavasti sovellu. Muiden selainten osalta emme voi taata toimivuutta.

Jos käytät Teamsia muutenkin ja sinulla on lisenssi, niin luonnollisesti koulutus onnistuu erittäin sujuvasti sitä käyttäen, aivan kuten kaikki muutkin etäneuvottelut.

Jos osallistut koulutukseen älypuhelimella tai tablet-laitteella, niin tällöin sinun tulee ladata ja asentaa ilmainen Teams -sovellus laitteesi sovelluskaupasta. Selainkäyttö mobiililla ei valitettavasti onnistu. Sovelluksen asentaminen on kuitenkin erittäin helppo ja nopea toimenpide ja voit halutessasi poistaa Teamsin laitteestasi koulutuspäivän jälkeen.

Mobiilikäyttö onnistuu sekä Android että iOs (Iphone) -käyttöjärjestelmillä.

Tarkemmat tekniset vaatimukset Teamsia varten löydät Microsoftin sivuilta tästä.

Teams -sovelluksessa on Työturvallisuuskorttikoulutukseen liittyen seuraavat keskeiset ominaisuudet, joita on helppo käyttää:

 • Kameran ja mikrofonin päälle ja pois -toiminto
 • Chat-toiminto, jota hyödyntämällä voit myös osallistua koulutukseen (ei korvaa mikrofonin käyttöä)
 • Viittaustoiminto puheenvuoron pyytämiseksi
 • Pienryhmätoiminto ryhmätöitä varten

Saat vielä tarkemmat ja kuvalliset ohjeet koulutukseen liittymiseen ja Teamsin käyttöön ilmoittautumisen jälkeen. Lisäksi teknistä tukea antaa koulutuspäivän aikana kouluttaja sekä asiakaspalvelumme.

Entä jos putoan koulutuksesta pois kesken?

Teknisiltä haasteilta ei aina voida välttyä ja nettiyhteyskin saattaa katketa. Ei kuitenkaan mitään hätää, sillä Työturvallisuuskortti -koulutuksen säännöt sallivat lyhyet poissaolot. Jos satut tippumaan kurssilta pois, liityt vain takaisin mukaan käyttäen samaa linkkiä jonka sait sähköpostiisi.

Jos kuitenkin olet enemmän kuin viisi minuuttia poissa koulutuksesta opetuksen aikana, ilmoita asiasta kouluttajalle jotta hän voi arvioida tarvitseeko sinun korvata juuri sinä aikana käydyt asiat esimerkiksi seuraavalla tauolla.

Miksi kannattaa osallistua Työturvallisuuskortti -kurssille etänä?

Etäkoulutuksessa on myös paljon hyötyjä sinulle verrattuna perinteiseen luokkahuonemuotoiseen koulutukseen.

Voit osallistua koulutukseen missä vain. Esimerkiksi perjantaipäivänä kotisohvalla tai kesämökkisi terassilla suoritettu koulutus ja siitä suoraan viikonlopun viettoon ilman matkustamista on osoittautunut monelle miellyttäväksi vaihtoehdoksi. Säästät siis matkustamisen riskit, vaivan ja kulut!

Monella meistä ei myöskään ole mahdollisuutta normaalisti viettää etätyöpäivää työn luonteesta johtuen. Neuvottele työnantajasi kanssa ja suorita Kiwa Inspectan koulutuksia kotoasi käsin.

Työnantajan kannalta etäkoulutus on myöskin helppo. Ei tarvitse varata erillistä koulutustilaa, jos henkilöstö kouluttautuu etä- tai verkkokoulutuksilla.

Kouluttautuminen netissä on myös erittäin helppoa ja nopeaa. Saat pätevyytesi kuntoon huomattavasti nopeammalla aikataululla kuin hakemalla juuri omalta paikkakunnaltasi soveltuvaa luokkahuonekoulutusta.

Pätevyyden hankkiminen voi olla hyvinkin nautinnollista. Varaa oma paikkasi ja kokeile itse. Työturvallisuuskortti -etäkoulutuksen löydät tuotesivuiltamme.

Tutustu myös kattavaan tarjontaamme verkkokoulutuksia.

Työturvallisuuskeskuksen Työturvallisuuskorttikoulutus

Työturvallisuuskorttikoulutus on Työturvallisuuskeskuksen ylläpitämä koulutusohjelma. Koulutuksella halutaan lisätä turvallisuustietoutta- ja motivaatiota yhteisellä työpaikalla. Yhteinen työpaikka tarkoittaa tilannetta, jossa samalla työpaikalla työskentelee usean eri työnantajan edustajia.

Koulutuksen tavoitteita ovat mm.

 • Vastuiden ja velvollisuuksien selventäminen
 • Työsuojeluorganisaatio ja eri toimijoiden rooli
 • Työturvallisuus yhteisellä työpaikalla
 • Antaa perustietoa työsuojelusta
 • Herättää työpaikoilla kiinnostusta ja motivaatiota oman henkilöstön työturvallisuusosaamiseen

Lue lisää ja ilmoittaudu koulutukseen Työturvallisuuskortti etänä