kiwa inspecta
Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä käyttökokemuksen parantamiseen, analytiikkaan ja personoidun sisällön tuottamiseen. Suostumuksellasi käytämme evästeitä myös markkinoinnin kohdentamiseen.

Hyväksyn
Lisätietoa evästeistä

Tulipalon torjunnasta ongelmien ehkäisyyn

13. lokakuuta 2021

Tulipalon torjunnasta ongelmien ehkäisyyn

Tulipalon torjunnasta ongelmien ehkäisyyn: apuna juurisyyanalyysi

Jokainen organisaatio kohtaa tiellään ongelmia – esimerkiksi toimitusvaikeuksia, laatuongelmia tai erilaisia onnettomuuksia. Kyse on vain siitä, että kuinka paljon kenelläkin näitä ilmenee ja tähän vaikuttaa käytännössä yrityksen toimiala, paikalliset olosuhteet, toimintamallit ja henkilöstön osaaminen sekä käyttäytyminen.
 
Tyypillisesti yritykset ovat kehittyneet tehokkaiksi korjaamalla ongelmia sekä siivoamalla niiden aiheuttamia jälkiä jälkikäteen. Tällainen tulipalojen sammutus voi vaikuttaa näyttävältä ja tehokkaalta, mutta se on kaikkea muuta. Parhaiten menestyvät yritykset keskittyvätkin ongelmien ennaltaehkäisyyn, sekä ennen kaikkea analysoimaan ongelmiaan ja ratkaisemaan niitä siten, että ne eivät pääse toistumaan uudelleen.
 
 
Juurisyyanalyysi
 
Toistuvien ongelmien hinta mitataan aina kymmenissä- tai sadoissa tuhansissa, ellei jopa miljoonissa tai kymmenissä miljoonissa euroissa. Tämä toki riippuu aina yrityksen kokoluokasta, toimialasta sekä toiminnan kehittyneisyydestä. Ongelmia löytyy aina, kyse onkin siitä kuinka hyvin ne ovat jääneet piiloon tai kuinka hyväksyttävänä yrityksessä pidetään tulipalontorjuntaa ennaltaehkäisyn sijaan.
 
Kuinka paljon kohtaat toistuvia ongelmia työpaikan arjessasi? Kuinka paljon asiakkaasi reklamoivat laatupuutteista tai kuinka paljon erilaisia onnettomuuksia työpaikallasi tapahtuu? Mikäli ongelmia on paljon ja niiden toistuvuus on yleistä, on syytä olla huolissaan. Ratkaisua tilanteeseen kannattaa etsiä työmenetelmästä nimeltään juurisyyanalyysi. 
 

Juurisyyanalyysi peittoaa tulipalontorjunnan

Kuvittele, että tuotantolaitoksesi seisahtuu yllättyy laiterikon takia. Kaikilla on kiire, kustannukset juoksevat, riskejä otetaan ja asiakkaita harmittaa tuotannon keskeytys. Onneksi paikalle saadaan korjaustiimit ja muutaman tapaturman jälkeen laitteet korjataan taas ennalleen. Kaikki hyvin! Kunnes taas tulee uusi keskeytys, uusi paniikki, uusi korjaus jne. Ongelmat kerääntyvät kerääntymistään eikä hengähdystaukoa tunnu löytyvän. Tulipaloja syttyy koko ajan lisää vaikka niitä sammutetaan parhaan kyvyn mukaan.Juurisyyanalyysi
 
Juoksemisen, hätäilyn ja panikoinnin sijaan juurisyyanalyysin avulla pyritään selvittämään miksi ongelmaan törmättiin. Ehkä kyseessä on ennakkohuollon puute, osaamisvaje henkilöstön parissa tai ongelmat johtamiskäytännöissä. Ehkä käytännön toiminta ei vastaakaan alunperin suunniteltua tai yrityksen johdolla ja tuotannolla on erilainen käsitys hyväksytyistä toimintamalleista.
 
Juurisyyanalyysi on järjestelmällinen tapa kaivaa ongelmatilanteen taustat esille (juurisyyt) sekä ratkaista ne tehokkailla hallintakeinoilla. Hätäilystä ja panikoinnista siirrytään ongelmien selkeään tunnistamiseen sekä hallitsemiseen.
 
Hyvin hoidettu juurisyyanalyysiprosessi muuttaa työpaikkasi tapaa toimia ongelmatilanteissa ja tapaa vastata niihin. Hetkessä ei saada suurta vaikutusta aikaiseksi, mutta ennen pitkää huomaat muutoksen arjessasi. Ongelmia on vähemmän, tuotanto rullaa paremmin, laatureklamaatioiden määrä on pienentynyt ja tapaturmia syntyy vähemmän. Tämä kaikki on mahdollista, jos organisaatiosi sitoutuu muuttamaan toimintaansa ja korjaamaan tunnistetut ongelmakohdat.
 
 
Juurisyyanalyysi

Juurisyyanalyysi -verkkokoulutus

Juurisyyanalyysi-verkkokoulutus parantaa organisaatiosi turvallisuusosaamista. Juurisyyanalyysin avulla organisaatiosi saa selville oikeat syyt ei-toivottujen tapahtumien takana, osaa valita tehokkaat toimenpiteet ja ennaltaehkäistä poikkeamien syntyä. Verkkokoulutuksessa perehdytään käytännönläheisten esimerkkien avulla koko juurisyyanalyysiprosessiin.
 
Verkkokoulutuksen suoritettuasi osaat tunnistaa poikkeaman, koota oikeanlaisen tutkimusryhmän ja määrittää ongelman. Lisäksi opit analyysimenetelmiä ja konkreettisia työkaluja faktojen löytämiseen ja niiden merkittävyyden arvioimiseen. Verkkokoulutus antaa sinulle myös keinoja tehokkaiden toimenpiteiden valintaan, opastaa laadukkaan loppuraportin tekemiseen ja valittujen toimenpiteiden seuraamiseen. 
Juurisyyanalyysi
 
Hyväksytysti suoritetun verkkokoulutuksen jälkeen sinulla on edellytykset juurisyyanalyysien tekemiseen ja kykenet johtamaan juurisyyanalyysiprosessia tai olemaan osa poikkeamatutkintaa tekevää työryhmää. Ymmärrät juurisyyanalyysiprosessin selkeänä kokonaisuutena, pystyt analysoimaan faktoja ja poikkeamien syitä monista eri näkökulmista sekä tehdä juurisyyanalyysin loppuraportin. 
 
Juurisyyanalyysi-verkkokoulutuksen kesto on keskimäärin 2 tuntia. Suorituksen voi tehdä milloin ja missä vain, myös osissa, silloin kun oma työ sen mahdollistaa.
 
 
Ota yhteyttä ja jutellaan lisää!
 
Mikko Nordlund
Myyntipäällikkö
Kiwa Inspecta
mikko.nordlund@kiwa.com
puh. 040 839 9942