kiwa inspecta
Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä käyttökokemuksen parantamiseen, analytiikkaan ja personoidun sisällön tuottamiseen. Suostumuksellasi käytämme evästeitä myös markkinoinnin kohdentamiseen.

Hyväksyn
Lisätietoa evästeistä

Sähkötyöturvallisuuden tietopankki | SFS 6002

19. toukokuuta 2021

Sähkötyöturvallisuuden tietopankki | SFS 6002

Mikä on Sähkötyöturvallisuuden tietopankki?

Kiwa Inspectan missio on luoda turvallisuutta yhteiskuntaan. Asiantuntijamme ovat laatineet missiota edistääksemme käyttöösi sähkötyöturvallisuuden tietopankin. Helposti saatavilla olevan ja ajantasaisen sähkötyöturvallisuuden tietopankin avulla Kiwa Inspecta haluaa jakaa tietoa sähkötyöturvallisuudesta avoimesti. Useiden vuosien ajan asiakkaamme, kumppaninne ja omakin henkilöstömme on käyttänyt sisäistä tietopankkia hyödyksi sähkötyöturvallisuutta kehittäessä. Julkaisimme nyt laajan kokoelman tärkeimmistä asioista täysin avoimeksi käyttöösi.

Vaikka sähkötapaturmat ovat Suomessa vähentyneet merkittävästi, kuolee vuosittain edelleen noin kolme henkilö sähköön liittyvissä sähkötapaturmissa. Sähköön liittyviä tapaturmia ja raportoidaan vuodessa noin 200 kappaletta, mutta määrä lienee todellisuudessa korkeampi. Lisäämällä tietoutta sähkötyöturvallisuudesta edistetään positiivista kehitystä kohti nollaa sähkötapaturmaa.Mihin Sähkötyöturvallisuuden tietopankkia käytetään?

Sähkötyöturvallisuuden tietopankki on tarkoitettu kaikille sähkötyöturvallisuuden kanssa tekemisissä oleville esimiehille, asiantuntijoille, sähkötyönjohtajille, EHS valvojille, sekä kaikille henkilöille, jotka ovat tekemisissä sähköön liittyvien töiden kanssa.

Tietopankki on myös oiva apuväline Sähkötyöturvallisuuskorttia suorittavien henkilöiden ylimääräiseksi tukimateriaaliksi. Sen avulla voit kerrata sähkötyöturvallisuuteen liittyviä keskeisimpiä asioita sekä halutessasi valmistautua varsinaiseen koulutukseen.

Sähköä on ympärillämme lähes kaikkialla, joten tietopankki antaa myös hyvää perustietoa kaikille sähkötyöturvallisuudesta.


Sähkötyöturvallisuuskortti


Mitä Sähkötyöturvallisuuden tietopankki sisältää?

Sähkötyöturvallisuuden tietopankki on laaja kokoelma sähkötyöturvallisuuteen liittyvistä tärkeimmistä asioista. Tästä alla olevasta sisällysluettelosta löydät tietopankin asiat aihepiireittäin.


Sisällysluettelo

  1. Miksi Sähkötyöturvallisuuskoulutus on tärkeää
  2. Sähkö- ja Magneettikentät
  3. Sähkötapaturmien ensiapu ja toiminta hätätilanteissa
  4. Lainsäädäntö ja vastuut
  5. Sähkötyöturvallisuuskortti koe kysymykset