kiwa inspecta
Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä käyttökokemuksen parantamiseen, analytiikkaan ja personoidun sisällön tuottamiseen. Suostumuksellasi käytämme evästeitä myös markkinoinnin kohdentamiseen.

Hyväksyn
Lisätietoa evästeistä

Selectan blogi: Työturvakortti poikkeustilassa?

1. huhtikuuta 2020

Selectan blogi: Työturvakortti poikkeustilassa?

Tämä kirjoitus on julkaistu Selectan blogissa 30.3.2020: Lue alkuperäinen Saara Purhosen kirjoitus: https://selekta.fi/blogi/tyoturvakortti-poikkeustilassa/

Työturvallisuuskortti määritellään välineeksi, joka on kehitetty työturvallisuuden parantamiseksi. Sen tavoitteena on antaa perustietoa työsuojelusta, herättää kiinnostusta ja motivaatiota henkilöstön turvallisuusosaamiseen sekä pyrkiä vähentämään työtapaturmia ja vaaratilanteita. Työturvallisuuskortti vaaditaan rakennustyömaiden lisäksi myös muun muassa teollisuudessa.

Koronavirusriskin takia aikana monet kouluttajat ovat vetäytyneet pois markkinoilta, mutta turvakortti vaaditaan silti töihin mennessä. Poikkeuksellisen tilanteen vuoksi kaikille avoimet lähikoulutukset ovat kielletty toistaiseksi kokonaan, mutta virallisista koulutuksista pystytään edelleen järjestämään webinaariversioita (Työturvallisuuskeskus ry, 20.03.2020. Työturvallisuuskorttikoulutukset koronavirustilanteen aikana [viitattu 26.03.2020] https://ttk.fi/ajankohtaista/uutiset/tyoturvallisuuskeskuksen_uutisia/tyoturvallisuuskorttikoulutukset_koronavirustilanteen_aikana.9242.news).

Koulutus järjestetään verkossa siten, että tarvittavat luennot ja harjoitukset toteutuvat normaalia koulutusta vastaavasti.

Myös Selektalla tilanteeseen on reagoitu. Torstaina 26.03.2020 Jyväskylän toimistolla järjestettiin niin sanottu etäkoulutuspiste. Työntekijän uuden toimeksiannon alkamisajankohdan viivästymisen estämiseksi erityisjärjestelyt otettiin käytäntöön. Toimiston tyhjillään ollut tietokone sai käyttötarkoituksen poikkeustilassa.

”Mielenkiintoinen ja ihan mukavakin kokemus”, Jyväskylän Selektan työntekijä Kauko toteaa etäkoulutuspäivästä. ”Kyllä tämä tietysti eroaa, kun ei ole niitä kurssikavereita ympärillä, ja opettajakin puhuu ruudun toiselta puolelta.” hän naurahtaa. Mies suorittaa kurssia jo kolmannen kerran työuransa aikana. Ensimmäistä kertaa sähköisessä ympäristössä.

”Hetken totuttelun jälkeen ohjelma on yksinkertainen ja helppo käyttää. Hyvin pysyy kärryillä ja voi keskittyä. Varmasti enemmän tietotekniikan kanssa toiminut henkilö oppii tähän vielä nopeammin” Kauko jatkaa. ”Varmasti tätä kohti mennään jatkossakin, eikä tämä huono järjestely ole missään tapauksessa – vesisateellakaan ei tarvitse kotoa lähteä!”

Kaukoa varten Selektan toimiston asiakastietokone muuttui etäopiskelupisteeksi, sillä koulutus vaatii tiettyjä laitteita sekä vankan internetyhteyden. ”Ihan korvaamaton tuki Selektan puolelta. En pystynyt suorittamaan koetta kotoa käsin, joten hyvä, että tällainen mahdollisuus järjestyi.” Pitkän linjan työntekijä toimii rakennuksilla sekä maanrakennuksessa, mutta toteaa kortin olevan yleishyödyllinen monilla aloilla. ”Kyllä tälle verkkokoulutukselle kannattaa antaa mahdollisuus. Hyvä järjestely, sitä ei tarvitse pelätä”, Kauko tiivistää ajatuksensa koulutuksen lopuksi. Pääluottamusmies Ari Terkki kokee, että paikan päällä käytävässä koulutuksessa on omat hyötynsä. ”En usko, että luokkahuonekoulutus jää vielä kokonaan pois. Maailma muuttuu jatkuvasti, ja eri liittojen kanssa käyty paljon keskustelua aiheen tiimoilta. Tilanne on uusi ja eletään sen mukaan”, Terkki valottaa toimenpiteistä.

Kiwa Inspectan kehityspäällikkö Kari Suikkanen kertoo koulutusten saaneen hyvää palautetta osallistujilta. ”Olin alkuun aika skeptinen tähän webinaariversioon, mutta olen kyllä muuttanut mielipidettäni. Tällä hetkellä vaikuttaa siltä, että tämä on jopa opettavampaa ja mielekkäämpää kuin perinteinen luokkakoulutus”, Suikkanen avaa. Koulutusta kehitetään tarpeen mukaan, esimerkiksi etsinnässä on häiriöttömämpi tekninen ohjelmisto mikkien ja kuvan suhteen. ”Olen ollut iloinen osanottajien aktiivisuudesta ja kommenteista, olemme saaneet koulutuksesta hyvää ja rakentavaa palautetta” kehityspäällikkö Suikkanen toteaa lopuksi.

Koulutus järjestetään interaktiivisena webinaarina, jossa osallistujat ovat mukana kameroin ja mikrofonein koko kahdeksan tunnin ajan. Materiaalit lähetetään ennakkoon ja virallinen kortti saapuu normaalin tavan mukaisesti suorituksen jälkeen postitse. Koulutukseen pystytään ottamaan osallistujia mukaan ympäri Suomen riippumatta kouluttajan sijainnista.

Teksti Saara Purhonen

Katso Työturvallisuus-etäkoulutus | Ilmoita ryhmäsi Työturvallisuus-etäkoulutukseen