kiwa inspecta
Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä käyttökokemuksen parantamiseen, analytiikkaan ja personoidun sisällön tuottamiseen. Suostumuksellasi käytämme evästeitä myös markkinoinnin kohdentamiseen.

Hyväksyn
Lisätietoa evästeistä

Kuljettajien ammattipätevyys vanhenee 10.9.2019!

25. helmikuuta 2019

Kuljettajien ammattipätevyys vanhenee 10.9.2019!

Mikä on kuljettajan ammattipätevyys? Laki kuorma- ja linja-auton kuljettajien ammattipätevyydestä (16.3.2007/273) koskee kuorma- ja linja-auton sekä niiden ja hinattavan ajoneuvon muodostaman ajoneuvoyhdistelmän kuljettajalta tieliikenteessä vaadittavaa ammattipätevyyttä. Ilman tätä ammattipätevyyttä ei edellä mainittuja ajoneuvoja saa kuljettaa ammattimaisesti tieliikenteessä. Ammattipätevyyden tarkoitus on lisätä autonkuljettajien ammatillisia valmiuksia ja näin parantaa liikenteen ja kuljetusten turvallisuutta sekä kuljettajien edellytyksiä tehtävien hoitamiseen. Ammattipätevyyttä on vaadittu kaikilta raskaan liikenteen kuljettajilta henkilöliikenteessä 10.9.2013 ja tavaraliikenteessä 10.9.2014 alkaen ja se vanhenee 10.9.2019. Nyt kannattaa alkaa tuumasta toimeen, jos haluaa välttää viime hetken ruuhkan ammattipätevyyden uusimisessa. Ammattipätevyyden säilyttämiseksi koulutusta on hankittava viiden vuoden jaksoissa viisi päivää (35h) siten, että yhden koulutuspäivän pituus on vähintään seitsemän tuntia. Viiden vuoden jaksossa vähintään yhden päivän (7h) on oltava ennakoivan ajon koulutusta. Koulutuspäivät ovat voimassa viisi vuotta. Tutustu koko valtakunnnan kattavaan ja laajaan koulutustarjontaamme sivustomme kautta. Ammattipätevyysvaade koskee useita muitakin ammattiryhmiä kuin ammatikseen ajavat kuljettajat. Näitä voivat olla esimerkiksi rakennusmiehet, siivoojat jne. Ammattipätevyyteen käyviä koulutuksia ja pätevyyksiä vaaditaan muutenkin useissa eri paikoissa työskennellessä, joten jos asia mietityttää omalla kohdalla, kannattaa ammattipätevyys hankkia. Kuinka ammattipätevyys hankitaan? Ammattipätevyyden voimassaoloa voidaan jatkaa viideksi vuodeksi kerrallaan jatkokoulutuksella. Ammattipätevyyden jatkokoulutus saadaan voimaan käymällä 5 ammattipätevyyskoulutuspäivää viiden vuoden sisällä. Esimerkki ammattipätevyyspäivien suorittamisesta: Ammattipätevyyskoulutuspäivistäsi neljä voi olla mitä tahansa kuljettajien ammattipätevyyskoulutusta. Yksi päivä on ennalta määrätty, joka täytyy olla kuljettajien ennakoivan ajotavan koulutusta (taloudellisen ajotavan koulutus 7h, EAK). Voit tarkistaa Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin internetsivuilta kuinka monta kuljettajien ammattipätevyysmerkintää sinulla on koossa.