kiwa inspecta
Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä käyttökokemuksen parantamiseen, analytiikkaan ja personoidun sisällön tuottamiseen. Suostumuksellasi käytämme evästeitä myös markkinoinnin kohdentamiseen.

Hyväksyn
Lisätietoa evästeistä

Koronavirus: ohje koulutuksiin osallistuville

16. maaliskuuta 2020

Koronavirus: ohje koulutuksiin osallistuville

Kiwa Inspectan koulutuspalvelut toteuttavat koronavirusepidemian (covid-19) vaatimia toimia. Olemme seuranneet tarkasti THL:n ja viranomaisten viimeisiä ohjeistuksia ja antaneet henkilöstöllemme ohjeet koulutusten turvallisesta toteuttamisesta. Koulutusmaailma järjestää koulutuksia toistaiseksi normaalisti. Katso alta ohjeet ennen koulutukseen saapumista. Kiwa Koulutusmaailman luokkahuonekoulutukset ovat alle 30 henkilön koulutuksia, Ne järjestetään toistaiseksi sovitusti. Mikäli tilanne muuttuu, tiedotamme siitä ensi sijassa osallistujia. Olemme suunnitelleet luokkahuonekoulutuksemme niin, että koulutettava voi välttää lähikontaktia toisten koulutettavien ja kouluttajan kanssa. Vältämme esimerkiksi kättelyä. Koronavirusepidemia on riskiryhmille vaarallinen ja jokaisella meistä on velvollisuus pyrkiä omalla toiminnallamme hidastamaan epidemian etenemistä. Tästä syystä edellytämme jokaisessa luokkahuonekoulutuksessa, että koulutettavat ovat: 1. Pesseet huolellisesti kätensä saippualla aina ennen koulutustilaan saapumista. 2. Koulutukseen osallistuja ei ole tuntenut flunssan oireita ennen koulutustapahtumaan saapumista (nuha, yskä, kipeä kurkku, päänsärky, lihassärky, muut flunssan oireet) 3. Koulutukseen osallistuja ei ole ollut läheisessä kontaktissa taudille altistuneen kanssa 4. Koulutettava tai kouluttaja ei ole palannut 14 vuorokauden sisällä THL:n epidemia-alueeksi määrittelemästä maasta. Koulutettavan on syytä peruuttaa osallistumisensa koulutukseen, jos hän tuntee olonsa kipeäksi tai epäilee olleensa kosketuksissa sairastuneen henkilön kanssa. Kouluttajalla on oikeus kieltää sairaana olevaa osallistujaa osallistumista koulutukseen. Kiwa Koulutusmaailman asiakaspalvelun tavoitat puhelinnumerosta 010 2399 060 arkisin klo 8-16 tai sähköpostitse toimisto@koulutusmaailma.fi